15 Nisan 2014 Salı

Dendroloji Kursu Başlıyor! Kaçırmayın!

Dendroloji de neyin nesi dediğinizi duyar gibiyim. Ben de bu soruyu ilk defa orta okul yıllarımda sormuştum. Sanırım 1995-96 yıllarıydı. İzcilik yaptığım gruptaki liderimiz, Kırsal Çevre Derneği'nin düzenlediği bir kurstan bahsetmişti. Kursta dendroloji yani ağaç bilimi anlatılacak, çalıları, ağaçları, orman habitatını öğrenecek, tanıyacaksınız demişti. Doğa ile içiçe olmayı çok seven bizler, anlatılacak konuları anlar mıyız diye düşünmeden hemen kayıt yaptırmış, sonraki hafta sonlarımızı kursta geçirmiştik. 

O yıl Kırsal Çevre Derneği kursu, Kızılay'daki Yeni Sahne ile aynı binada olan Türkiye Ormancılar Derneği'nde düzenlemişti. Şimdi o binanın yerinde bambaşka bir bina var. Ama kursta anlatılanlar, tuttuğum notlar hala capcanlı anılarımda. Dev bir duvara yansıtılan slaytlardaki ihtişamlı ağaçlar, ormanlar da...


Yıllar sonra, eczacılık öğrencisiyken Çağlar ile birlikte bir defa daha katıldım aynı kursa. Bu defa tarih 2000'lerin başı olmalı. Kurs o yıl Kızılay'daki Milli Piyango'nun konferans salonunda yapılmıştı. Kurs sonunda ise MTA Müzesi bahçesine bir gezi düzenlenmişti. Yine çok eğlenceli, öğretici, bir o kadar da etkileyici geçtiğini hatırlıyorum. 

Bugün facebookta derneğin kurs ilanını görünce, katıldığım o iki kurs geldi gözümün önüne. Hemen bloga yazayım bu ilanı dedim. Eğer;
 • doğayı seviyorsanız, 
 • ekosistem, orman, flora, bitkiler hakkında daha bilimsel ama pratik bilgiler edinmek istiyorsanız, 
 • bu alanda bilgili veya bilgilenmeye meraklı sizin gibi kişilerle tanışmak istiyorsanız, 
 • doğa için emek harcayan bir sivil toplum örgütüne destek olmak ve çalışmalarında yer almak istiyorsanız mutlaka bu kursa gitmelisiniz.
Aklınıza gelecek sorulara cevaplar:
1. Kurs ücretsiz. 
2. Bu yıl Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü'nde yapılıyor.
3. Hiç sıkıcı değil, devam zorunluluğu yok
4. Kapalı alanda sıkışıp kalmak yok, öğleden sonra bölümlerinde Ankara'nın parklarında güzel uygulamalar yapılacak.
5. Şu adresten kurs programına bir göz atın (arada bir sorun veriyor): kurs programı
6. Facebookta da sayfaları var tabii: kırsal çevre facebook sayfası
7. Kursla ilgili Yıldıray Lise'nin kaleminden çıkmış harika bir yazı var. Benim aklıma gelmeyen soruların cevaplarını da orada bulacaksınız: 20 Yıldır Ankaralı Ağaçları Anlatıyorlar!


Kayıt ve Ayrıntılı Bilgi İçin: kirsalcevreormancilik@yahoo.com adresine yazabilir veya hafta içi her gün saat 14.00-20.00 arası 425 94 14 no’lu telefonu (telesekretere not bırakarak) arayabilirsiniz. Katılım için; e-posta, telefon (telesekretere not bırakarak) ya da derneğe giderek kayıt yaptırabilirsiniz. 

Dernekten kayıt yaptırmak isteyenler için kayıt günleri:

1 Mayıs 2014 saat 14.00-20.00 arası ve 2 Mayıs 2014 saat 14.00-20.00 arası
Dernek Adresi: Bestekar Sokak No:30/8 ÖZOK Apt. Kavaklıdere/ANKARA

5 yorum:

 1. kutlarım,istanbuldada da çalışma yapılmalı,olursadedneğimiz desteğe hazırdır.

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler Sayın Bilge,
  Umarım benzer çalışmalar ülkemizin dört bir yanında yapılır, toplumumuz daha bilinçli olur, toprağına, ormanına ve doğal varlıklarına hakettiği değerin verilmesinde destekçi olur.

  Saygılar...

  YanıtlaSil
 3. Bu yılki kurs için bilgi almak isteyenler linke bir bakıverin: https://www.facebook.com/10150093988040005/photos/a.10150294424335005.559496.10150093988040005/10155394327320005/?type=1&theater

  YanıtlaSil
 4. Merhaba, bu güzel kursu yeniden açamayız mı katılmayı çok isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği tarafından 27 yıldır düzenlenen Dendroloji (Ağaçbilim) Okulu bu yıl 5 Mayıs - 3 Haziran 2018 tarihleri arasında (Cumartesi günleri) Ankara Üniversitesi, Merkez Kampüsü Fen Fakültesi D Blok Kırmızı Salon Tandoğan/Ankara'da gerçekleştirilecektir. Derneğimizin tüm diğer etkinlikleri gibi bu etkinliğimize de katılım ücretsizdir.

   Belirtilen tarihler arası her Cumartesi sabahı Fen Fakültesi Kırmızı Salon’da ağaçlar üzerine teorik bilgiler vereceğiz, öğleden sonra ise Ankara parklarında uygulama gezilerimiz olacak. Teorik ve pratik eğitimlerin tamamlanmasının ardından bir orman gezisi düzenleyerek 5 hafta boyunca paylaşılan bilgileri tazeleyecek ve eğitimi tamamlayacağız.

   Önkayıt için kirsalcevreormancilik@yahoo.com adresine isim ve telefonunuzu belirten e-posta atabilir, telefon ile iletişim kurabilir, derneğimize şahsen başvurabilir veya web sitemizden aşağıda linki verilen önkayıt formunu doldurabilirsiniz.

   https://goo.gl/forms/8Lq9mn3guX4R55Rx1

   Görüşmek üzere,

   Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği

   Dernek Adresi:
   Bestekar Sokak ÖZOK Apt No:30/8
   Kavaklıdere-ANKARA
   Telefon/Faks: +90 312 425 9414
   http://www.kirsalcevre.org.tr/

   Sil